Masif Ahşap Tezgah Bakımı


Masif Ahşap Tezgah Bakımı

 Sadece birkaç basit kuralın ardından, masif ahşap tezgahınızdan en iyi sonucu almanıza yardımcı olan önerilerimiz şöyledir:

 

Dökülen yabancı sıvılar

Herhangi bir dökülmeyi derhal temiz ve kuru bir bezle silmeye dikkat ediniz. Sıvıların yüzeyde birikmemesine ve belirli bir süre beklememesine özen gösterilmelidir.

 

Direkt tezgah yüzeyinde kesimler

Herhangi bir malzemeyi Direkt olarak tezgah üzerinde kesmeyiniz. Bu amaç için lütfen doğrama tahtası gibi ürünler kullanınız.

 

Ahşap tezgahın tavalar, tencereler vs ile etklişemi

Masif tezgahınız üzerine sıcak, ıslak veya kirli tencere, tava vs koymayınız. Tezgah, bu tür maddelere karşı ekstra korumaya ihtiyaç duyar; örneğin nihale gibi. Aslında, metal kapların çoğu (kalay / alüminyum kutular, demir, bakır veya çelik kaplar gibi) ahşabı lekeleyebilir ve bu ikisi arasındaki temastan kaçınılmalıdır.

 

Temizlik

Tezgahları düzenli olarak nemli (ıslak değil), tiftiksiz bir bez, ılık su ve az miktarda sabun ile silin. Tezgahlara zarar verebileceğinden, kimyasal maddeler içeren çok amaçlı temizlik ürünlerini kullanmanızı önermiyoruz. Lütfen ovma pedlerinden kaçının. Bir ovma pedini kullanırsanız, tezgahın daha sonra tekrar yağlanması gerekebilir.

 

Yağlama

Masif ahşap tezgahınızın sağlamlık ve kalite düzeyini korumak için düzenli olarak yağlamaya dikkat edin. Ahşap doğal bir malzemedir. Ahşap tezgahınızı düzenli olarak yağlamak onun sorunsuz ve uzun bir yaşam sürmesi açısından önemlidir.

 

Kullanımın ilk birkaç haftasında, yeterli miktarda (seferde) yağ koruması yapılmayan tezgahlarda yüzeyin su ile temasından kaçınılmalıdır.

 

Yüzey parlaksa ve üzerine su döküldüğünde 'boncuklar' veya damlalar oluşturuyorsa tezgahın iyi durumda olduğunu söyleyebilirsiniz. Yüzey renkleri donuk olduğunda ve su döküldüğünde damlacıklar oluşmazsa tezgahı yeniden yağlayın. İdeal olarak, yüzeyi tamamen o aşamaya gelmeden önce yeniden yağlamanız gereklidir.

 

Yeni ahşap tezgahların, korunmalarını sağlamak için sık sık yağlanmaları gereklidir. Bununla birlikte tezgahınız üzerinde koruyucu bir tabaka oluşacaktır. Koruyucu tabaka oluştuktan sonra tezgahınız daha az sıklıkla yağlanmaya ihtiyaç duyar. Uygulama ortamı, yüzeyin aşınma ve yıpranma miktarı bir tezgahın yağlanma sıklığına etki eder. Bununla birlikte, en az altı ayda bir tekrar yağlamayı düzenli olarak yapmamızı öneririz.