BAKIM VE MONTAJ ÖNERİLERİ


ÖNEMLİ NOT: Lütfen tezgahlarımızın 'A' ve 'B' taraflarına sahip olduklarını unutmayın; Kesme, delme veya diğer değişiklikleri yapmadan önce bunların belirlenmesi önemlidir. 'A', sürekli pürüzsüz ve temiz bir yüzeye sahiptir ve yukarı bakmalıdır, buna karşın 'B' tarafı küçük kusurlar içerebilir ve biraz daha pürüzlü bir yüzeye sahip olabilir (ikisi de tezgahın bütünlüğünü etkilemez). 

Giriş

Ahşap, ısı ve nemden etkilenebilen doğal bir üründür ve kurulum öncesi, esnasında ve sonrasında nem kazanabilir veya kaybedebilir. Örneğin ahşap, nem seviyesi yüksek olduğunda genişler veya nem seviyesi düştüğünde daralır. Bu gerçekleştiğinde eğilme veya bükülmelere neden olabilir.

Bu broşür, masif ahşap tezgahınızın kurulması ve bakımı için size gereken tüm bilgileri sunarak, tezgahınızın sağlam ve uzun ömürlü olmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Kurulum süreci boyunca bazı tavsiyeler gerek duyulduğundan, başlamadan önce bu broşürün kısa bir sure ayırarak okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ahşap tezgahlarınız kurulmadan önce tüm yüzeyleri en az üç kat koruyucu yağ ile kaplamanız gerekir. Ahşap tezgahlar için Rustins Danimarka Yağı'nı kullanarak en iyi sonucu elde etmenizi öneririz. Bundan sonra, tezgahınızı ilk altı hafta boyunca haftada bir kez, bundan sonra her üç ayda bir yeniden yağlayın.

• Tüm parçaları kontrol edene kadar herhangi bir ambalajı atmayın.

• Lütfen ileride başvurmak için bu talimatları saklayın. 

Depolama

Tezgahınızı teslim aldıktan hemen sonra yağlanmasını öneriyoruz. Montaj, teslimattan sonra en kısa zamanda yapılmalıdır. Lakin farklı nedenlerden dolayı tezgahınızı saklamak ve depolamak gerekliyse, yağlamadan sonra tezgahlar düz halde bırakılmalı veya orijinal ambalajında ise ambalaj açılmamalıdır. Tezgahlar zemine doğrudan yerleştirilmemeli, zemini ve tezgâhı aşağıdaki çizimde gösterildiği gibi ahşap bir malzeme ile ayırınız. Birlikte depolanan çok sayıda tezgâhı ayırmak için de ahşap çıtalar kullanılmalıdır, ayrıca aşağıdaki diyagramda gösterilmiştir.

Depolama alanının sabit bir nemde, kapalı bir alan olduğundan emin olunuz. Ayrıca alanın aşırı sıcaklık derecesine maruz kalmamasına dikkat ediniz.

Tezgahınızı aşağıdaki durumlarda ambalajından çıkarmayınız,

• Oda nemi dengeli değil ise

• Bütün karkaslar ve dolaplar monte edilmemiş ve tamamen takılmamış ise

• Tüm bina tozları ve artıklar temizlenmemiş, dışarı atılmamış ise

• Tüm boya ve benzeri işler henüz bitmemiş veya kuruması tamamlanmamış ise

• Taze sıva uygulamalarının en az 6 hafta süreyle kurumaya bırakılmamış veya tam anlamıyla kurumamış ise

 

Hazırlık

Tezgâhları yerine yerleştirmeden önce TÜM kenarları en az 3 kez Danimarka Yağı ile yağlamanız önemlidir. Uygulamadan 15-20 dakika sonra fazla yağı silin ve katlar arası 6 ila 8 saat arasında bekleyin.

 

NOT: Kesilen kenarlar daha fazla yağ emer ve sonuç olarak ekstra katlar gerekecektir

Kurulum önlemleri

Tezgâhı yerleştirirken, ahşap tezgahınızın tüm kenarları ile bitişik duvarlar ya da üniteler arasında (özellikle tezgâhın arkası ile duvar arasında) 4-5 mm boşluk bırakmanız gerekir. Bu, tezgâhın zarar görmeden mutfağın nemi ile genişlemesi ve büzüşmesine izin verecektir. 

 

 

Bir tezgâhı aletlerin üzerine veya tuğla üzerine takarken özel dikkat gösterilmelidir. Bulaşık makineleri, çamaşır makineleri ve mikrodalga fırınları gibi cihazlar aşırı sıcaklık ve nem üretebilir. Tezgâhın altına bir cihaz monte edilecekse, alt tarafı olası ısı veya neme karşı korumak için bir nem bariyerinin kullanıldığından emin olunuz. Tuğla üzerine montaj söz konusu olduğunda aynı prosedürü uygulayınız.

 

Sabitleme, Vidalama

Tezgâhları dolaplara sabitlerken, yalnızca internet mağazamızda satılan L gönye bağlantı elemanları kullanmanız gerekir. Bağlantı elemanını sabitlemek için yuvarlak başlı bir vida ve rondelakullanılmalıdır. Tezgahınız nem farklılıklarından kaynaklı ölçü değişimlerini sadece enine doğru (620mm gibi) yaşayacaktır. Bu sebeple bağlantı elemanını tezgaha vidalarken, aparatın üstündeki yivlerden tezgahın enine paralel olanını seçiniz. Tezgahın enine paralel olan yivi kullanarak rondela ile birlikte tezgahınızı vidalayınız. Yiv ve rondelanın amacı, tezgahınız nem farklılıklarından dolayı enine doğru ölçü değişimi yaşarken tezgahınızı dolap iskeletinden bağımsız kalmasını sağlamaktır. Alttaki resimdeki gibi.

Yivli bağlantı elemanlarını kullanamamanız durumunda (örneğin tezgâhı monte edeceğiniz zemin düz ve iskeletten oluşmuyorsa) monte edilecek zemine genişçe bir delik açınız. (8-10mm) Tezgahınızı rondela ile birlikte vidalayınız. Bu durumda tezgâhınız iskeletten bağımsız kalacak ve oluşabilecek oynamalardan zarar görmeyeceksiniz. Alttaki resimdeki gibi.

NOT: bir tezgâh için önerdiğimiz maksimum desteklenmeyen mesafe 200 mm'dir (620 mm genişliğinde bir tezgâh için). Daha büyük bir mesafe için öneri, orantılı olarak hesaplanacaktır (ör. 960 mm genişliğinde bir tezgâh için önerilen desteksiz mesafe [620 mm genişliğinde bir tezgâhtan yaklaşık%55 daha büyük] 110 mm olacaktır). Daha büyük bir mesafe gerekiyorsa, uygun bir destek ayak veya ayakların kullanıldığından emin olunuz.

 ÖNEMLİ: Tezgahınızı direkt dolap iskeletine bağlamayınız. Emniyet altına almak için sabitleme blokları kullanmayınız. Burada tavsiye edilenlerden başka herhangi bir tezgâh sabitleme yöntemi kullanmayınız.

Pervaz

Tezgahların montajında duvarla arasında bıraktığınız 4-5mm’lik esneme payını kapatmak için pervaz kullanmanızı öneriyoruz. Pervaz kalan boşluğu kapatarak olası ölçü değişimlerini gizleyecektir. Pervazlar aynı zamanda düz olmayan duvarın hatalarını kapatmak içinde kullanılabilir. Pervazı duvara sabitlemeniz önemlidir. (TEZGAHA DEĞİL). Alttaki resimde daha detaylı görebilirsiniz.

 

 

 

Kesme, delme işlemleri

Eğer mümkünse evye yerini kesmek için evye ile tedarik edebileceğiniz şablonları kullanınız. Herhangi bir kesme işlemi yapmadan önce doğru işaretlemeler yaptığınızdan emin olunuz. Evyenizi monte ettiğinizde evye ile tezgâh arasına dikkatli bir şekilde küfe dayanıklı silikon uyguladığınızdan emin olunuz. Alttaki diyagramı inceleyebilirsiniz.

Kesme ve delme işlerinde kullandığınız kesici uçların uygun aparatlar olmasına özen gösteriniz. 

Kesme işlerinizi uygun freze makinası kullanarak freze uçları ile yapmanızı tavsiye ediyoruz. Kesme işlerinizde testere veya dekopaj kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Tüm kesme işlerinizden sonra yağsız kalan bölümleri yeterli miktarda Rustins Danish Oil ile yağlamayı unutmayınız.

 

Tezgahları birleştirme

İki tezgâhı birleştirmeniz söz konusu olduğunda her birleştirme için satışa sunulan tezgâh birleştirme aparatlarından 3 adet kullanmanız tavsiye edilir. Aparat yerleri doğru ölçülerde ve dikkatli bir şekilde açılmalıdır. Aparatları sıkmadan önce birleştirilecek yüzeye yeteri kadar satışa sunduğumuz silikondan tatbik ediniz. Silikon sızdırmazlık ve yapıştırma görevi görecektir. Sürme işlemi bittikten sonra aparatları sıkabilirsiniz. Sıkma işlemi sonrası eğer varsa fazla silikonu siliniz. Tüm birleştirmeler için aynı metodu kullanabilirsiniz Lütfen aşağıdaki diyagramı inceleyiniz.

Yağlama

Tezgahlarımızı Rustins Danish Oil kullanarak yağlamanızı tavsiye ediyoruz. Kabaca bir hesapla 3 metrelik bir ahşap tezgah için 1lt Rustins Danish Oil almanızı tavsiye ederiz.

Tezgâhın üst yüzeyinde suya karşı bariyer oluşması için 3-4 kat yağlama yapmak gereklidir. Katlar arasında 6-8 saat kuruma süresine izin veriniz. Kuruma süresi odanın sıcaklığına göre değişiklik gösterebilir. İnternet sitemizde konu ile alakalı eğitici videoları izleyebilirsiniz.

Adım adım anlatmamız gerekirse;

 - Yağ uygulanacak ahşap tezgah yüzeyinin tümüyle kuru ve temiz olduğundan emin olunuz.

 - Ahşap tezgah yüzeyine yağlama kiti ile birlikte verilen ped zımparaları kullanarak hafifçe bir zımpara yapınız. 

 - Tüm yüzeyi kuru bir tüy bırakmayan bezle (yağlama kiti ile birlikte verilir) toz kalmayıncaya dek siliniz.

 - Rustins Danish Oil marka yağınızı kapağını açmadan önce çalkalayınız.

 - Tezgahınızın üstüne yetecek miktarda (fazla değil) Rustins Danish Oil'den dökünüz.

 - Sünger fırça yardımı ile tüm yüzeye eşit miktarda dağıtınız.

 - 15-20 dakika bekledikten sonra fazla yağı yağlama kiti ile birlikte verilen bir bez yardımı ile siliniz. (Bu bez eski bir t-shirt bile olabilir.)

 - 6-8 saat arası kurumaya bırakınız.

 - Tebrikler! İlk kat yağ uygulamanızı yapmış bulunuyorsunuz.

Bu işlemi en az 3 kere tekrarladıktan sonra ahşap tezgahınızda suya karşı bariyer oluşacaktır. Bunu anlamanızın en güzel yolu ahşap tezgahınızın üstüne biraz su dökmektir. Eğer su tezgahın üstünde damlacıklar oluşturuyor ise başarılı bir yağlama yapmışsınız ve ahşap tezgahınız suya karşı dayanıklı hale gelmiştir. Katlar arasında 6-8 saat kuruma süresine izin veriniz ve bu süre zarfında tezgahı kullanmayınız. Kuruma süresi odanın sıcaklığına göre değişiklik gösterebilir.

Eğer tezgahınızda ipeksi bir yüzey isterseniz son kat yağ uygulamanızdan sonra ahşap tezgahınıza hafifçe bir zımpara yapınız. Bunun için aksesuarlar bölümünde satılan bakım kiti içerisindeki ped zımparalarımızdan kullabilirsiniz. Zımpara işleminden sonra tekrar yukarıdaki adımları takip ederek yağlama işleminizi yapınız. Lütfen katlar arasında en az 6-8 saat yağın kurumasını bekleyiniz ve bu esnada tezgahınızı kullanmayınız.

Ahşap tezgahlarınız kurulmadan önce tüm yüzeyleri en az üç kat yağlamanız gerekir. Kurulumdan hemen sonra bir kat yağlama yapınız. Bundan sonra, tezgahınızı aldığınız ilk sene, her ay bir kat yağlama yapmanızı öneririz. Sonraki yıllarda ahşap tezgahınıza görsellik ve ekstra koruma için 3-4 ayda bir yağlama yapabilirsiniz.

Anlaşılamayan durumarda internet sitemizde bulunan montaj, bakım ve yağlama gibi konularda yardımcı videolardan destek alabilir veya müşteri hizmetlerimizle bağlantıya geçebilirsiniz.

NOT: BU MONTAJ TALİMATLARINA UYULMAMASI DURUMU ÜRÜNÜN GARANTİ KAPSAMI DIŞINDA KALMASINA YOL AÇACAKTIR.